Forrás: Irrigazette 115.
Forrás: Irrigazette 115.
Sok éves megfigyelés és tapasztalat után azt a következtetést vonhatjuk le, hogy az öntözőrendszer telepítések gyorsabban öregszenek, mint mi. A legkisebb karcolás vagy zúzódás után a legjobb ellátásban részesülünk a specialistáktól, de milyen ellátással szolgálunk az öntözőrendszerek problémáira?
A hatása ennek az öregedési folyamatnak nagymértékben rombolja az öntözésről kialakult képet. Elvesztünk a túlméretezett vízfogyasztás következtében elhanyagolt, rosszul üzemeltetett, számottevő szivárgással rendelkező rendszerek erdőjében. Mindazonáltal, első ránézésre úgy néz ki, hogy semmi sem lehetetlen: ahogy egy cső eltörik ki lehet cserélni, ahogy egy vezérlő kiég ki lehet cserélni egy másik modellre, ami hasznos új képességekkel rendelkezik és ez vonatkozik a többi alkatrészre is ami kiteszi a rendszereinket.
Ugyanakkor nincs valódi szabály, amit követni lehetne; a felszerelés folyamatosan fejlődik, és a gyártók új típusokat mutatnak be nekünk, amik egyre és egyre kompatibilisebbek egymással – ez valóban igaz. Tehát újra elmondhatjuk, hogy minden rendben van.
Ez mind olyan kicsit, mint egy rajzfilm, de nem áll távol az igazságtól, mert, mi több, a fenntartó cégek alkalmazottai gyakran cserélődnek, a pályázati kiírások pedig azt eredményezik, hogy a telepítők 3-4 évente cserélődnek, így az öntözőrendszerek tervei ritkán fellelhetőek.
A probléma gyökere az öntözés terén az elégtelen képzésből fakad, az emberek, akik ezért felelősek gyakran vízszerelők, akik nem értenek a növényekhez, vagy kertészek, akik nem értenek a hidraulikához. Továbbá ezek ez emberek sosem kapnak katalógusokat, használati utasításokat, amit követhetnének, terveket vagy információkat a menetrendszerű fejlesztésekről. Végül, összegezve a fent leírt két témakört, nem tudnak egyénileg törődni a hibák megelőzésével, a javítással vagy akár egy meglévő rendszer fejlesztésével, teremtve ezzel annyi különböző embert, aki részt vesz a zöld felület fenntartásában.
Akárhogy is, az öntöző iparban elég szerencsések vagyunk, hogy a felszerelésünk egész megbízható, könnyű használni és mindezt elérhető áron kapjuk meg. Ennek ellenére a probléma számtalanszor felbukkan, különösen vonatkozik a különböző típusok és márkák közti kompatibilitásra, arra, hogy mi alapján ütemezik a rendszereket, hogy milyen tervek készülnek és milyen leírások találhatóak az adott eszközhöz.
Sajnos, sok helyi hatóságnak olyan dossziéja és adat halmaza van, ami sokszor hozzáférhetetlen és hiányos, még azok számára is akik a karbantartásért felelnek. Rengeteg öreg park és zöldfelület létezik, ami nem korszerű és gyakorlatilag nincsenek projekt előírások vagy fejlesztési dokumentumok a vállalkozó számára, aki a telepítést végzi. A legtöbb meglévő terv a sikertelen pályázók szárnypróbálgatása vagy csak simán előzetes tervek. Fontos megjegyezni, hogy a zöldfelület fenntartó vállalatokat gyakran olyan területek fenntartásával bízzák meg amiről nem kapnak tervet és szó sem esik a meglévő problémákról, így nem tudják mire számíthatnak. Nyilvánvalóan nem az elveszett dossziék és a kertészek miatt jár el az idő a telepítések felett, de hozzájárulnak a tudás hiányával, azzal, hogy kontár munkát végeznek a karbantartás helyett. Végezetül, amit gyakran elfelejtünk, maga a park élete. A zöldfelületeket módosulhatnak korlátok, szemetesek vagy lámpa oszlopok gyakran nem megfelelő helyre történő telepítésével.
A növények megnőnek, újakat ültetnek, néhány növény kihal, vagy gyökerestül kitépik, nem beszélve a törésekről és a vandalizmusról, amit a szórófejek szenvednek el, vagy a csepegtetőkről és vezérlőkről, amiket gyakran tönkretesznek.
Azonban van lehetőség javítani a helyzeten, ezeket a változtatásokat a karbantartók végzik, ahogy azt is ők veszik észre, ha valahol „hiányzik” valami, vagy túlöntözés van és szintén ők azok, akik a legtöbb hasznot szerzik egy megfelelően elvégzett felújítási munkából. Lényeges változtatni a rossz szokásokon, ha jelentős mennyiségű vizet akarunk megtakarítani és olyan zöldfelületet kapni ami egyaránt látványos és életteli is: a zöldterületek fenntartásával foglalkozó emberek oktatása és a gyakorlat segít elkerülni azt a jelentős értékcsökkenést, amit megannyi öntözőrendszer telepítésen láthatunk.
A gyártók, nagykereskedések vagy öntözőrendszer telepítésével foglalkozó cégek nem járnak továbbképzésekre, ami segítene nekik a megfelelő tapasztalatot megszerezni.
Rá kell mutatni, annak ellenére, hogy ezeknek az előadásoknak a szintje elég komplex egy kertész jelölt számára, mindenkire ráfér egy kis plusz információ ezen a téren. Továbbá, az éves karbantartás egy alapvető eleme a korszerű technológia és a specifikus öntözőrendszer alkatrészek alkalmazása mellett az öntözőrendszer telepítésnek. Ez különösen igaz ezeknél az úgy nevezett „hi-tech” alkatrészeknél, amelyek az öntözőrendszer költségének csupán a 20%-át teszik ki. Megfontolandó az a politika, ami figyelembe veszi az öntözőrendszer telepítések öregedését. Milyen gyakran kell kicseréljük az öntözőrendszer alkatrészeket, úgy mint a mágnesszelepeket, vezérlőket, csöveket, mérő műszereket, szűrőket és szivattyúkat? Az öreg járműveinket műszaki átvizsgálásnak vetjük alá, így talán ugyanezt a módszert kéne alkalmazzuk az öntözőrendszerek esetében is.
Következtetés képen elmondhatjuk, hogy a helyes tervezés, telepítés és karbantartás figyelembe veszi a víz hatékony felhasználását ezzel lehetővé téve, hogy a parkok és kertek vonzóak legyenek a használóik számára.
A JavaScript le van tiltva. Kérjük engedélyezze, mert az oldal megtekintéséhez szükséges. Miután a böngésző beállításaiban engedélyezte, töltse be újra az oldalt.