Alacsony szögű fúvóka
Alacsony szögű fúvóka
Az átlagosnál kisebb vízkilépési szöget eredményez a rotoros szórófejeknél. Használatával csökken a vízsugár maximális magassága, de csökken az öntözési távolság is. Vagy a szórófejhez járó fúvókakészlet tartozéka, vagy opcionálisan rendelhető. Szeles területeken a szél vízsugarat elsodró hatása ellen használható, vagy fák lombkoronája alatti elöntözésre alkalmas.
Alapállapotban nyitott érzékelési rendszer
Olyan érzékelő berendezés illetve vezérlő automatikába épített érzékelő csatlakozás, melynek alapállapotában nyitva van az áramköre. Amikor az eső, alacsony hőmérséklet, adott szélerősség, megfelelő talajnedvesség hatására az érzékelő bekapcsol, az áramkört rövidre zárja, ezzel a vezérlő megszakítja, vagy el sem indítja az öntözést, mindaddig, míg az áramkör újra nyitott állapotba nem kerül, vagyis megszűnik az öntözés szempontjából kedvezőtlen környezeti hatás.
Alapállapotban zárt érzékelési rendszer
Olyan érzékelő berendezés illetve vezérlő automatikába épített érzékelő csatlakozás, melynek alapállapotában zárva van az áramköre. Amikor az eső, alacsony hőmérséklet, adott szélerősség, megfelelő talajnedvesség hatására az érzékelő bekapcsol, az áramkört nyitja, ezzel a vezérlő megszakítja, vagy el sem indítja az öntözést, mindaddig, míg az áramkör újra zárt állapotba nem kerül, vagyis megszűnik az öntözés szempontjából kedvezőtlen környezeti hatás.
Áramlási sebesség
Az öntözőrendszer csővezetékeiben áramló folyadék (víz) sebessége. Öntözőrendszerek esetében a megengedett legnagyobb áramlási sebesség 1.5 m/s. Egyes esetekben ez az érték átléphető, de a 2 m/s átlépése tilos a vízkalapács hatás elkerülése érdekében. Az áramlási sebesség a csőátmérő ás az átfolyó vízmennyiség függvénye. Adott keresztmetszeten minél nagyobb az átfolyó vízmennyiség, annál nagyobb az áramlási sebesség.
Átfolyás szabályozó
Olyan mágnesszelep, melyen egy állító csavar segítségével szabályozható a belső membrán elmozdulása, ezzel csökkenteni lehet az átfolyásra rendelkezésre álló keresztmetszetet, mely egyrészt csökkenti az időegység alatt átfolyó víz mennyiségét, másrész csökkenti a mágnesszelep utáni víznyomást. Nyomáscsökkentésre is alkalmazható, de a bejövő nyomás változásával arányosan változik a kimenő nyomás.
Automata ürítőszelep
Az automata öntözőrendszer téliesítésének egyik módja. A szárnyvezetékek víztelenítésére használt eszköz, mely a víznyomás hatására kerül zárt állapotba. Amint megszűnik a szárnyvezetékben a nyomás (elzár a mágnesszelep) az ürítőszelep kinyit és rajta keresztül a talajba távozik a csővezetékben lévő víz. Az automata ürítőszelepet a szárnyvezeték legmélyebb pontjára vagy pontjaira kell elhelyezni, mivel az ürítés a gravitáció hatására indul meg. Ügyelni kell azonban arra, hogy ezek az eszközök csak adott szintkülönbségig használhatóak, mivel minden 1 méternyi szintemelkedés 0.1 bar nyomást eredményez. Az ürítőszelepek többsége 0.2 bar nyomásnál már lezár, ezért 2 méternél nagyobb szintkülönbség esetében már nem használhatóak. Az ürítőszelepeket a tervezéskor is figyelembe kell venni, mert a rendszer indulásakor az ürítőszelepek lezárásáig a rendszerből többlet víz távozik és extrém esetben ez a többlet vízkivétel a rendszer működésképtelenségét eredményezheti.
Béklyó
KPE csővezeték közbenső részére menetes csatlakozás létesítésére alkalmas eszköz. A béklyó két félből áll, melyek körül ölelik a csővezetéket. A két felet csavarok fogják össze, a béklyó felső részén egy átmenő belsőmenetes furat található, a furat cső felöli végén pedig egy O gyűrűs tömítés. A béklyó csőre történő felhelyezése és a csavarok meghúzása után a KPE csövet egy fúróval vagy egy erre kifejlesztett speciális szerszámmal óvatosan át kell fúrni. Nyomás alatt lévő csővezetéken ilyen eszközzel nem létesíthető csatlakozás.
Beöntözési mélység
A szórófejek által a területre kijuttatott vízmennyiséget jelenti. Mértékegysége mm/óra. Mérése a területre kihelyezett egyenes falú mérőedénnyel történhet. Nem a talaj felső rétegének átnedvesedési mértékét mutatja!
Bokoröntöző fúvóka
A vizet nem porlasztva, hanem több vízsugárban kijuttató fúvóka. A több, erősebb vízsugár a bokrok vagy cserjék levelei között bejut a növényzet belsejébe, így az öntözővíz a legmegfelelőbb helyre jut. A normál fúvókák porlasztott vízsugara a bokrok levelén fennakadna.
Bolygókerekes fejtovábbítás
Rotoros szórófejek olyan működtetési megoldása, ahol a víz által egy zárt pályán mozgatott acél golyók egy továbbító reteszt meglökve forgatják a szórófej forgó részét.
Bordás kötőidom
Öntözővizet szállító csövek kötésére készültek. Maximális nyomásértékük 3.2 bar. Anyaguk polipropilén. Ideálisak LPE és csepegtető öntözőcsövek kötéséhez. A kötésekhez bilincses rögzítés szükséges.
Bővítő modul
A moduláris felépítésű vezérlő automatikák bővítő egysége, melynek segítségével a gyárilag csak néhány mágnesszelep működtetésére alkalmas egységhez további szelepek köthetők.
Búvár szivattyú
lásd – Merülő szivattyú
Centrifugál szivattyú
“Folyékony közegek továbbítására a legelterjedtebb szivattyú. A folyadékkal megtöltött házban forgó lapátrendszer, a forgás közben fellépő centrifugális erő hatására a szívócsőből a nyomócsőbe továbbítja a folyadékot.
COM csatlakozás a vezérlő automatikán
Ide köthető a mágnesszelepek közös vezetéke (COM kábel).
COM jelölésű szórófej
A Toro cég gyárilag visszafolyásgátló szeleppel ellátott szórófejei. Check’O Matic.
COM kábel
Váltóáramú mágnesszelepek közös vezetéke. Több zóna esetében (több mágnesszelep) a mágnesszelepeken lévő két vezeték egyikét összekötve, azokat egyként kötjük a vezérlő közös (COM) csatlakozójába. Amennyiben a COM kábelt megszakítjuk, egyetlen mágnesszelep sem fog üzemelni.
Csepegtető cső
Speciális LPE cső, melybe csőhúzás technológiával adott távolságonként úgynevezett emittereket, vagyis labirintusos csepegtető elemeket helyeznek el. Az 1.5 bar beérkező nyomás a labirintelemen lecsökken és a víz cseppenként jut a talajfelszínre. Parköntözésben általában 16 és 20mm külső átmérőjű csepegtető csöveket alkalmaznak, 2 és 4 liter/óra vízkijuttatású emitterekkel és 30 cm-es osztástávolsággal.
Csepegtető gomba
Olyan növények csepegtető öntözésére alkalmas, melyek nem azonos távolságra helyezkednek el egymástól, vagy csak egy pár növényből álló csoport öntözése van szükség. Nagyobb vízigényű növények kiegészítő öntözésére is alkalmazható. Labirintusos belső szerkezetű csepegtető elem, mely alacsony nyomáson, 0.5 és 1.5 bar között üzemeltethető. Közvetlenül LPE csőbe, vagy 6/4-es mirkoöntöző csőbe csatlakoztatható. Létezik nyomáskompenzált változata is.
Csepegtető öntözés
Alacsony nyomású (0.5 – 1.5 bar) öntözési megoldás, mely közvetlenül a növények tövéhez juttatja az öntözővizet. A felszínen csupán egy érme nagyságú területet nedvesít, a vízcseppek a talajban fordított tölcsér alakban terjednek, melynek eredménye az egyenletesen átnedvesedett gyökérzóna réteg. Sövénysorok, cserjefoltok, talajtakaró nővények öntözésére alkalmas megoldás.
Delay
lásd – Zónaindítások közötti szünet
Dinamikus nyomás
Nyitott rendszer esetén az áramló folyadék nyomása. Vízvezeték hálózatban akkor mérhető, ha a rendszerből vizet veszünk ki, vagy üzemel az öntöző rendszer. A dinamikus nyomás értéke a vízkivétel mértékével fordítottan arányos.
Disk filter
lásd – Korongos szűrő
Duzzadókorongos esőérzékelő
Mikrokapcsolóval ellátott esőérzékelő, melyben a kapcsolót egy szabályozható hosszúságú tengelyre felfűzött bőrszerű korongok hoznak működésbe eső esetén. Ugyanis a korongok a víz hatására megduzzadnak és a tengely hosszának beállításától, vagyis a rendelkezésükre álló helytől függően 3-19mm lehullott csapadékmennyiség után megnyomják a mikrokapcsolót, mely így a vezérlő automatikán letiltja az öntözést. A duzzadókorongok szerkezete olyan, hogy azok egy átlagos kötöttségű talaj nedvesség felvételét illetve leadását modellezik.
Egyenáram
Olyan feszültség, melynek mindig határozott polaritása van. Olyan potenciál különbség, ahol az elektronok a negatív pólusból a pozitívba vándorolnak. Elemes vezérlő automatikák vagy vezeték nélküli érzékelők adó egységében használunk egyenáramú alkáli elemeket illetve hálózati vezérlőkben, hogy azok áramszünet esetében is megőrizzék a beállított pontos időt. Szerelésnél fokozott figyelmet kell fordítani a helyes polaritásra.
Egyirányú hajtómű
Olyan rotoros szórófej, amely csak egy irányba képes forogni, vagyis csak teljes kör (360º) öntözésére alkalmas.
Elemes vezérlő
9 V vagy 2*9 V egyenáramú elemmel működő vezérlő automatika olyan területek öntözőrendszereihez, ahol nem áll rendelkezésre 230 V hálózati feszültség, vagy ahol nem kifizetődő az elektromos kábel kihúzása. Csak a speciális átbillenő szolenoidokat képesen üzemeltetni, a hagyományos 24V váltóáramú szolenoidokkal nem kompatibilisek. Egyes típusai érzékelő csatlakoztatására, továbbá egy speciális relé segítségével szivattyú indítására is alkalmasak.
Elzáró csap
Az automata öntözőrendszer gerincvezetékének elején elhelyezett főelzáró golyóscsap vagy tolózár, melynek segítségével üzemzavar vagy karbantartás, illetve a téli leállítás idején a rendszer leválasztható a vízhálózatról.
Esőérzékelő
Az automata öntözőrendszerhez csatlakoztatható eszköz, mely meghatározott mennyiségű lehullott csapadék hatására felfüggeszti az öntözést. Az esőérzékelő által összegyűjtött csapadék egészének, vagy meghatározott részének elpárolgása után újraindítja az előre meghatározott ütem szerinti öntözést.
Esőztető öntözés
A növények vízutánpótlásának azon módszere, amikor az öntözővizet a természetes csapadékhoz hasonlóan, a növényekre felülről, cseppekre porlasztva juttatják ki. Eszközei többek között a rotoros és spray szórófejek.
Evaporáció
A szabad felszín párolgása – mely függ a hőmérséklettől, a levegő mozgásától és páratartalmától.
Evapotranspiráció
Az evaporáció (párolgás) és a transpiráció (párologtatás) összessége.
Évszak szerinti igazítás
A vezérlő automatika azon funkciója, mely lehetővé teszi, hogy a kijuttatott öntözővíz mennyiségét az automatika teljes átprogramozása nélkül, pár gombnyomással az adott évszak időjárási viszonyainak megfelelően tudjuk módosítani.
F
Spray szórófejekhez tartozó fúvókák öntözési szögének jelölése. Full. Teljes körcikk. 360º
Fagycsap
Speciális golyóscsap, melynek elzárásakor a nyomás alól tehermentesített csőszakaszból a víz a golyóscsap házán található és a zárás pillanatában szabaddá váló furaton keresztül távozik a rendszerből.
Fagyérzékelő
A vezérlő automatikához csatlakoztatható érzékelő egység, mely a környezet hőmérsékletének +3ºC alá történő süllyedése esetén letiltja az öntözést. Az őszi időszakban az öntözővíz járdára vagy növényekre fagyása előzhető meg egy ilyen eszközzel.
FC szórófej
Egyirányú hajtóművel szerelt rotoros szórófej, mely csak teljes kör 360º öntözésére alkalmas. Full Circle
Fejbekötés
A szórófejek szárnyvezetékre történő csatlakoztatása. Megkülönböztetünk merev és flexibilis fejbekötéseket. Előbbi esetében a szórófejet a szárnyvezetéken létrehozott menetes csatlakozásra egy közcsavar vagy egy vágható hidráns (hosszított közcsavar) segítségével csatlakoztatjuk, ekkor a szórófej pozíciójának állítása igen korlátozott. Utóbbi esetben a szárnyvezetéken létrehozott és a szórófejen található menetes csatlakozás közé egy flexibilis PE csőszakasz kerül beiktatásra, melynek segítségével a szórófej minden irányba könnyedén állítható.
Fejtől-fejig öntözés
A szórófejek öntözendő területre történő kihelyezésének egyik szabálya, mely a szórófejek azon tulajdonságán alapul, hogy a szórófejtől az öntöző vízsugár vége felé haladva, egyre kevesebb a kijuttatott vízmennyiség, így ha a cél a terület egészén az egyenletes vízkijuttatás, két szórófejnek egymástól sugárnyi távolságra kell elhelyezkednie.
Felszívó szivattyú
Olyan, általában centrifugál szivattyú, amely a szivattyúnál mélyebben lévő vízgyűjtő helyről képes a víz felszívására. A maximális szívómélység elméletileg 10 méter, a gyakorlatban 4-9 méter. A felszívás feltétele, hogy a szívócsonk és a szivattyúház vízzel telített legyen.
Fémnyakú szórófej
Rotoros szórófejek speciális fajtája, melynek kiemelkedő része rozsdamentes acél burkolattal lett ellátva, hogy jobban ellenálljon bizonyos talajtípusok koptató hatásának, illetve a közterületeken előforduló oldalirányú erőhatásoknak (rúgás).
Fitting
Ivóvíz tisztaságú folyadékokat szállító csövek kötésére készültek. Anyaguk: polipropilén, gumi és egyes méreteknél rozsdamentes acél. Ideálisak KPE öntözőcsövek kötéséhez, mert könnyen, gyorsan és kézzel szerelhetőek, nincs szükség szerszámra. Könnyen oldható kötést eredményeznek. Gazdaságosabbak a fém idomoknál.
Fix zónaszámú vezérlő
Olyan vezérlő automatikák, melyek gyárilag meghatározott számú öntözési kör (mágnesszelep) működtetésére alkalmasak. A zónák száma utólag nem módosítható.
Flexibilis fejbekötő cső
Vastag falú, hajlékony PE cső, mely kizárólag a hozzá tartozó spirálmenetes bekötő idomokkal szerelhető. Az idom csőbe történő betekerése után semmiféle külön rögzítésre (bilincs) nincsen szükség. Hosszú távon történő vízvezetésre szűk keresztmetszete és az ebből adódó nyomásveszteség miatt nem alkalmas. Legnagyobb nyomásfokozata 5.5 bar.
Fogaskerék hajtómű
Rotoros szórófejek legújabb és leggyakoribb fejtovábbítási megoldása. A szórófej forgó részét egy, a víz által hajtott lapátkerék tengelyéhez csatlakozó fogaskerék áttétel működteti.
Független programozás
A modern vezérlő automatikák azon tulajdonsága, hogy az egyes öntözési köröket akár több öntözési programhoz is hozzá lehet rendelni, így ugyanazt a területet akár több módon is öntözhetjük, például ugyan az a zóna végzi a gyep vízutánpótló öntözését éjszaka és az adott terület kora esti hűtő, klimatizáló öntözését a meleg kora esti nyári napokon.
Geotextília
Polipropilén alapanyagú, nem szőtt, tűnemezelt szálszerkezetből készült termék, általában 100-1200 g/m2 területi sűrűségben készül. Jól kombinálja a nagy vízáteresztő képességet, a kitűnő szilárdanyag visszatartó tulajdonságokkal. Az alacsony négyzetméter tömeg, kombinálva a nagyfokú vízáteresztő képességet eredményező kis pórusmérettel, alkalmassá teszi a terméket a vízelvezetésre. A geotextíliákat széleskörű építőipari felhasználásra tervezték, ill. a lakosság körében szívesen alkalmazzák a ház körüli teendőknél. Öntözéstechnikában a szelepdobozok alá terítik, ahol a föld szelepdoboz belsejébe történő bejutását akadályozza meg, továbbá az automata ürítőszelepek védelmére is felhasználható. Kertészeti alkalmazásban a mulcstakarás alá használják, ahol a gyomok felszínre törését gátolja.
Gerincvezeték
Az öntözőrendszer csővezetékének azon része, mely állandó nyomás alatt van. A vízvezeték hálózatra történő csatlakozás és az osztó vagy a mesterszelep közötti csőszakasz. Minden esetben legalább 10 bar nyomásfokozatú csőből kell készülnie.
Golyóscsap
lásd – Golyós szelep
Golyós szelep
Záró és nyitó szerelvény, mely a csővezetékbe vagy annak végére szerelhető menetes csatlakozással. A golyós szelep karja egy tengelyt forgat, mely a „csap” belsejében egy átfúrt golyót forgat. Nyitott állapotban a furat a golyóscsap hossztengelyével párhuzamos, zárt állapotban arra merőleges. A golyóscsap készülhet műanyagból vagy fémből. a minőséget elsősorban a golyó és a tömítés anyaga határozza meg.
Gyors nyitású-zárású mágnesszelep
Olyan mágnesszelep, melynek teljes nyitása és zárása a szelep optimális üzemi nyomásán és megfelelő vízátfolyás mellett viszonylag rövid időt vesz igénybe. < 1 perc
H
Spray szórófejekhez tartozó fúvókák öntözési szögének jelölése. Half. Fél körcikk. 180º
Hálós szűrő
Olyan csővezetékbe építhető szűrő berendezés, melynek belsejében egy finom szövésű acél háló fogja fel a szennyeződéseket. A szennyezett víz a szűrőbetét belsejébe érkezik, a szennyeződés a hálón fennakad és a tiszta víz a szűrő másik felén távozik. Tisztítás céljából a szűrő háza szétszedhető. A szűrő oldalán feltüntetett folyásirány felcserélése a szűrőbetét károsodását okozhatja.
Háromszögkötés
Szórófejek területre történő kihelyezésének egyik lehetséges szabálya, ahol a szórófejek egy háromszög csúcspontjaiban helyezkednek el. A csúcspontok egymástól a szórófejek szórási sugarának távolságára vagy annál legfeljebb 20%-kal távolabb helyezkednek el.
Házikerti vezérlő
Olyan vezérlő automatikák, melyek mind zónaszám, mind programozhatóság tekintetében kielégítik egy átlagos házikertben felmerülő igényeket. Lehetnek fix zónaszámú vezérlők és moduláris felépítésűek egyaránt.
Házi vízellátó
Olyan vízkiemelő rendszer, mely egy szivattyúból és egy hozzá kapcsolt hidrofor tartályból áll. A szivattyút a nyomó ágon elhelyezett nyomáskapcsoló indítja, amennyiben a tartályban lévő nyomás a vízkivétel miatt egy beállított érték alá csökken. Amennyiben a vízkivétel megszűnik, a szivattyú a tartályban a nyomást a felső beállított értékig emeli, majd leáll. Öntözőrendszerekhez legalább 80 literes, vagy annál nagyobb tartályt érdemes alkalmazni.
Hidrociklon
Kútból vagy ciszternából nyert víz esetén a homok ciklonikus leválasztására alkalmas eszköz.
Hidrofor tartály
Nyomástartó berendezés, melyet szivattyúval üzemelő rendszerekbe építenek, hogy megvédjék a szivattyút a rövid ideig tartó vízvétel okozta ki-be kapcsolástól. Házi vízellátó berendezésekhez használják.
HMAX
A szivattyúk legnagyobb emelőmagasságát jelöli, vagyis azt a legnagyobb függőleges távolságot, melyre a szivattyú még képes feljuttatni a szállított folyadékot. Fontos tudni, hogy ez csupán egy elméleti szélső érték, ahol a szivattyú már csak minimális vízmennyiséget szállít. Nyomásértékre átszámítva, minden méternyi emelőmagasság 0.1 bar nyomásnak felel meg.
Hollander
Külső menetre csatlakoztatható idom, melynek belső menetes gyűrűje az idomon elmozdulhat, így a külső menetet magához húzza. A tömítésről egy O gyűrű gondoskodik, mely a két csatlakozó idom felfekvő felületén helyezkedik el, a hollanderes idomon kiképzett ülékben. A menetek külön tömítésére nincsen szükség. Könnyen oldható kötést biztosít, de a csatlakozó idomoknak párhuzamosnak kell lenniük, különben az O gyűrű nem tömít a teljes felületén.
Homokszűrő
Olyan szűrő berendezés, amely öntözőcsatornák, folyóvizek, tavak, nyílt felszínű víztározók, egyéb szennyezett vízforrások vízének szűrésére alkalmas. A szűrőközeg kvarchomok vagy gravel. Alga és egyéb lebegő biológiai szennyeződések kiszűrésére alkalmas, melyek a hálós és korongos szűrőket rövid idő alatt eltömítenék.
Hosszirányú egyenletesség
A szórófej által kibocsátott vízsugár sugár irányú egyenletességét, pontosabban egyenletesen csökkenő mennyiségét jelöli. A szórófej közelében a legnagyobb a kijuttatott víz mennyisége, a szórófejtől távolodva pedig egyre csökken ez a mennyiség.
Impakt szórófej
lásd – Kalapácsos szórófej
Ipari vezérlő
Kiegészítő funkciókkal rendelkező, nagyszámú, akár 48 öntözési kör működtetésére alkalmas vezérlő automatikák. A speciális funkciók közé tartozik többek között az akár 8 független öntözési program, napi akár nyolc indítási időpont programonként, az öntözési idő ciklusokra bontása, akár 5 mágnesszelep egyidejű működtetése, programhibák kijelzése, valamint a minden esetben kültéri kivitel.
Jet szivattyú
lásd – Önfelszívó szivattyú
Kalapácsos szórófej
Rotoros szórófejek legrégebbi fejtovábbítási módja. A szórófejből kiáramló víz egy egyik irányba elmozduló, másik irányban ütközővel határolt súlyt lendít félre, amit egy rugó ránt vissza az ütközőig. A visszacsapódó súly tehetetlenségénél fogva a szórófej forgó részét szakaszosan elmozdítja.
Karmantyú
Minkét oldalán belső menetes csatlakozással ellátott egyenes kötőidom.
Keresztirányú egyenletesség
A szórófej által kijuttatott vízsugár érintő irányú szórásképe. Egyenletessége függ a fúvóka, illetve a szórófej minőségétől, rotoros szórófejek esetében a feltovábbítási módtól (fogaskerék hajtóművel szerelt szórófej esetében a legegyenletesebb, kalapácsos szórófejnél kissé szakaszos.) Befolyásolja továbbá a szél erőssége is.
Kétirányú hajtómű
Olyan rotoros szórófej, melynek állítható a szórási szöge, jobb és baloldali holtponttal rendelkeznek és a holtpont elérésekor egy irányváltó hatására a forgási irány megfordul.
Kézi indítás
Az automata öntözőrendszer adott zónájának vagy akár egy teljes programjának azonnali elindítása. A kézi indítás nem befolyásolja és nem is módosítja a betáplált programot. Megkönnyíti a rendszer ellenőrzését és karbantartását.
Kiemelkedési magasság
A szórófejek belső része, melyet alapállapotban egy rugó húz vissza a szórófej házba, működés közben a víznyomás hatására a talaj szintje fölé emelkedik. Ennek a kiemelkedésnek a mértékét jelöli a kiemelkedési magasság. Az 5 cm-es kiemelkedési magasságot általában padok vagy gépkocsik alváza alatti elöntözésre használhatjuk, vagy tetőkertek esetében, ahol a rendelkezésre álló talajréteg vastagsága nem elegendő egy hosszabb szórófej elrejtésére. A 7.5 és 10 cm-es kiemelkedési magasság számít átlagosnak, míg a 15 és 30 cm-es kiemelkedésű szórófejekkel tereptárgyak átöntözését tudjuk megoldani.
Korongos szűrő
Olyan szűrő berendezés, melyben nem egy acél háló végzi a szűrést, hanem egy sor egymásra helyezett, érdes felületű korong. A korongokat a szűrő háza szorítja egymásra, de az érdes, barázdált felületek miatt két korong nem érintkezik egymással teljes felületükön, így azok között a víz képes áthatolni, a szennyeződések viszont nem, így azok felakadnak a korongok külső felületén. Az egymásra helyezett korongok egy üreges hengert képeznek, melynek külső palástjára érkezik a szennyezett víz, a tiszta víz pedig a henger belső részén keresztül távozik a szűrőből. Előnye a hálós szűrőkkel szemben, hogy mechanikai sérülésekre kevésbé érzékeny, viszont tisztítása több időt vesz igénybe.
Közcsavar
Minkét oldalán külső menetes csatlakozással ellátott egyenes kötőidom.
KPE cső
Keményfalú PoliEtilén cső. Gyártása az MSZ 7908-1 illetve MSZ 7908-2 szabványok szerint történik. Ivóvíz illetve öntözésre alkalmas víz szállítására vannak minősítve. Ivóvizet a mezőgazdasági csővel szállítani tilos a szabvány szerint amennyiben a rendszerből bárki bárhol ihat. Ennek oka, hogy a cső gyártási technológiája során, olyan visszaforgatott anyagok is bekerülhetnek a cső anyagába, melyek nem számítanak egészségügyi felhasználás szempontjából tisztának, illetve, hogy bizonyos gyártók külön adalékanyagokat is kevernek ezekbe a csövekbe. Alkalmazható a föld felszínén és a föld alatt is. Jobb gyártók mezőgazdasági öntöző csöveikben javítják a polietilén, amúgy nem túl magas UV stabilitási értékét, így ezek a csövek még alkalmasabbak öntözővezetékek építésére. Alkalmas tápoldatozott víz szállítására, nincs szükség egyéb csővédelemre. Vezetékes ivóvíz szállítása esetén, nyomó oldalon csak a minimum 10 bar nyomásfokozatú cső használata javallott a vízművek egyéb szabályzásai alapján.
Lassú nyitású-zárású mágnesszelep
Olyan mágnesszelep, melynek teljes nyitása és zárása a szelep optimális üzemi nyomásán és megfelelő vízátfolyás mellett több tíz másodpercet is igénybe vehet, rosszul méretezett rendszer esetében akár több percig is eltarthat. Az ilyen szelepek alkalmazása csökkenti a vízkalapács hatás kialakulásának esélyét.
LPE cső
Lágyfalú PoliEtilén cső. Legfőbb tulajdonsága a lágysága és sérülékenysége. Igen jól hajlik, de a túlzott hajlítás eredményeképp megtörhet. Lágysága és kis falvastagsága miatt igen sérülékeny, „egy ásóval úgy vágjuk el, hogy észre sem vesszük”. Öntözésre alkalmas víz szállítására van minősítve. Alkalmazható a föld felszínén és a föld alatt is. Lágysága és sérülékenysége miatt a csőből gerincvezeték nem építhető, hanem csak a szórófejek esetleges rövid távú bekötésére illetve csepegtető és mikroöntöző rendszerekben használható. A csepegtető és mikroöntöző rendszerek jelentik fő felhasználási területét is. Itt optimális két csepegtető cső szakasz összekötésére, illetve beszúrótüskés csepegtető, illetve mikroöntöző elemek csatlakoztatására, vagy közvetlen megtáplálására. LPE csőből ivóvíz vezetéket, még rövid távon is szigorúan tilos építeni! Kapható 16mm-es és 20mm-es csőkeresztmetszettel. Maximális nyomásértéke 3.2 illetve 6 bar. Alkalmas tápoldatozott víz szállítására, illetve az öntözőrendszerek jelkábeleinek védelmére is. Nincs szükség egyéb csővédelemre. Színe teljesen fekete.
Mágnestekercs
lásd – szolenoid
Mágnesszelep
A mágnesszelepeket a vezérlőautomatika és az öntözővíz nyomása együttesen működteti. A szelepek alapállapotban nyitottak, az öntözővíz nyomásának hatására zárnak el. A szelepek üzemközben nyitását és zárását a vezérlőautomatika jele által működtetett szolenoid vezérli. Az elektromos szelepeket tiszta vizű rendszereknél alkalmazhatjuk. Zárt pozíció: Az öntözővíz átfolyik a membrán nyílásán át a membrán térbe, ahol belső nyomás keletkezik. A membrán tér nyomása lent tartja a membránt a vízáteresztő nyíláson, ami megakadályozza a víz átfolyását a szelepen. A membrán tű segít megelőzni a membrán nyílás eltömődését, ahogy nyílik és záródik a szelep. Nyitott pozíció: Amikor a szelep szolenoidja megkapja a vezérlőtől a 24 VAC áramot, a szolenoid vasmagja felemelkedik, és szabaddá teszi a megkerülő nyílást, ami elvonja a nyomást a membrántérből. Az öntözővíz feltolja a membránt a vízáteresztő nyílásról, így szabadon átáramolhat a víz a szelepen. A szelep addig marad nyitva, amíg a vezérlő továbbítja a 24VAC áramot.
Manual start
lásd – Kézi indítás
Megcsapoló híd
lásd – Béklyó
Megfúrós idom
lásd – Béklyó
Membrán
A mágnesszelep belsejében lévő gumi vagy textil erősítésű gumi alkatrész, mely a szelep zárására szolgál, illetve annak nyitását engedi.
Membrán tű
Egyes típusú mágnesszelepekben a membránon lévő furat tisztántartására és a membrán elmozdulásának megvezetésére szolgáló acél tű.
Merülő szivattyú
Olyan szivattyú, melynek egészét a víz alá kell meríteni. Az ilyen szivattyúk csak a nyomó oldalon képesek folyadék szállításra, de általában nagyobb teljesítményűek mint a felszívó szivattyúk. Általában henger alakú szivattyúk, melyek akár keskeny átmérőjű, fúrt kutakba is lehelyezhetőek.
Mester szelep
Biztonsági elzáró szelep, melyet a gerincvezetékről történő leálláshoz minél közelebb, az osztó elé kell elhelyezni. A vezérlő automatika a mesterszelep indító kimeneten keresztül az öntözés egész ideje alatt nyitva tartja a mesterszelepet, és az öntözés végeztével lezárja azt. Amennyiben egy mágnesszelep meghibásodása miatt egy zóna nyitva maradna, azon keresztül a víz csak az öntözés időtartama alatt folyhatna keresztül. Nyaralókba, hétvégi házakhoz, illetve ritkán ellenőrzött rendszerekhez beépítése feltétlenül ajánlott.
Mikroöntözés
Olyan öntözési megoldás, ahol alacsony nyomással (1.5 – 2.5 bar) alacsony vízkijuttatású eszközöket működtetünk. Ezek az eszközök lehetnek csepegtető csövek, csepegtető gombák, mikroszóró fejek vagy tőöntözők.
Mikroszóró fejek
Kertjeink parkjaink apróbb gyepfelületeit, virágágyásait és egyes kiemelt növényeket mikrószóró fejekkel öntözünk. Ezek az eszközök viszonylag kis távolságra (0.15 – 3.3 méter), viszonylag kis nyomással (1.5 – 2.5 bar) juttatják ki az öntözővizet. Általában finoman porlasztott vízcseppek formájában juttatják ki a vizet.
Moduláris felépítésű vezérlő
Olyan vezérlő automatika, melyben a működtetni kívánt öntözési körök száma egy gyári alapértéktől (3-4 zóna), úgynevezett bővítő modulok segítségével növelhető, melyeket utólag lehet a vezérlő egységhez csatlakoztatni. Az ilyen vezérlőket általában nagyobb házikerteknél vagy ipari és közterületeken alkalmazzák.
MPR
Területegységre vonatkoztatott egyenletes csapadékkijuttatás. Matched Precipitation Rate. Egy öntözőrendszerre, vagy egy adott zónára, ahol a szórófejek csapadékkijuttatása közel azonos, azt mondjuk, hogy egyenletes a csapadékkijuttatása, vagyis MPR. Az MPR öntözőrendszerekben nincsenek élesen elhatárolható szárazabb vagy nedvesebb foltok, nem kell a rendszert a szükségesnél tovább üzemeltetni, hogy a száraz részeket is benedvesítsük, így vizet és pénzt spórolhatunk. Annak tudatában, hogy a szórófejek kihelyezési módja, azok vízfogyasztása és szórási szöge mind-mind befolyásolja a csapadékkijuttatást, alapszabályként elmondható, hogy amilyen arányban nő a szórófejek által öntözött terület nagysága, olyan arányban kell, hogy nőjön a vízfogyasztása is. Vagyis, ha egy szórófej adott sugárral 90o-ot öntöz és, egy másik szórófej ugyanolyan sugárral 180o-ot, akkor a kétszer nagyobb területet öntöző szórófej kétszer annyi vizet kell, hogy időegység alatt a területre kijuttasson.
Munkapont
lásd – Vízkapacitási érték
NC
lásd – Alapállapotban zárt érzékelési rendszer
Négyszögkötés
Szórófejek területre történő kihelyezésének egyik lehetséges szabálya, ahol a szórófejek egy négyszög csúcspontjaiban helyezkednek el. A csúcspontok egymástól a szórófejek szórási sugarának távolságára vagy annál legfeljebb 20%-kal távolabb helyezkednek el. A négyszögkötés nem feltétlenül jelent négyzet kötést!
NO
lásd – Alapállapotban nyitott érzékelési rendszer
Nyaktömítés
A szórófejek kiemelkedő része és a szórófej ház között elhelyezkedő tömítés, mely funkcióját tekintve a víz szivárgását hivatott megakadályozni a kiemelkedő rész tövében. Általában a víz nyomásának hatására aktiválódó galléros tömítés.
Nyeregidom
lásd – Béklyó
Nyomás
A nyomás fizikai mennyiség, az anyagok egyik fizikai jellemzője, állapothatározó. p = F/A Definíció szerint az egységnyi felületre eső erőhatást adja meg. Szabványos SI mértékegysége a Pascal (Pa), származtatása: 1 Pa=1 N/m2 Öntözéstechnikában használt mértékegysége a bar. 1 bar = 1 kg/cm2 Gyakorlati jelentősége a rendszer tervezésénél van, mivel a hálózatban elegendő nyomásnak kell lenni ahhoz, hogy az öntözőrendszerben lévő szórófejeket illetve azok egy részét megfelelően tudja működtetni.
Nyomáscsökkentő
A csővezetékbe építhető, menetes csatlakozással ellátott alkatrész, mely a rendszerben lévő nyomást lecsökkenti egy gyári beállítású állandó értékre.
Nyomáskompenzált csepegtető gomba
Olyan csepegtető gomba, mely egy beépített gumimembrán segítségével a beérkező nyomástól függetlenül, bizonyos határok között képes közel állandó vízkibocsátásra. Ennek előnye elsősorban lejtős területeken van, ahol a gravitációs erő hatására az alsóbb részeken elhelyezkedő csepegtető elemeknél nagyobb nyomás lép fel, ami normál csepegtető elem esetében nagyobb vízkijuttatást is eredményezne.
Nyomáskompenzált csepegtetőcső
Olyan csepegtetőcső, melynek emitterei egy speciális gumi membránnal vannak ellátva, ami a beérkező nyomástól függetlenül állandó értéken tartja a csepegtető elem vízkijuttatását. Lejtős területeken alkalmazzál elsősorban, ahol a szintkülönbség miatt a cső alsó és felső részei között jelentős nyomáskülönbség alakulhat ki.
Nyomásveszteség
A rendszerben áramló adott kezdeti nyomással rendelkező víz az idomokon, szerelvényeken áthaladva a turbulencia és a súrlódás hatására, vagy csak egyszerűen a gravitáció leküzdése miatt veszít energiájából, melynek egyik eredménye, hogy nyomása lecsökken. Az öntözőrendszer tervezésekor minden esetben figyelembe kell venni a fellépő nyomásveszteségeket és azokkal a munkapont meghatározásánál számolni kell.
Nyomásszabályozó
Olyan eszköz, melyen egy állító csavar segítségével a rendszer nyomását egy kívánt értékre lehet csökkenteni. Öntözőrendszerek esetében a mágnesszelepekre szerelnek speciális nyomásszabályozókat, de az épületgépészetben is megtalálható hasonló funkciójú szerelvény. Ezek az eszközök a beérkező nyomás változásától függetlenül, a beállításnak megfelelő állandó értéket tartanak a kimenő oldalon. Természetesen ennek feltétele, hogy a bejövő nyomás nagyobb legyen, mint a beállított érték.
Osztástávolság
Csepegtető csöveknél a csőben elhelyezett csepegtető elemek közötti távolságot jelenti.
Osztó
Gyűjtőfogalom, egy olyan szerelvényezési csomópontot jelent, ahol a gerincvezetékből érkező víz az egyes öntözési körökhöz elosztásra kerül. Ide tartoznak a mágnesszelepek, melyek automatikus működtetéssel lehetővé teszik a víz útjának nyitását, zárását; a szelepházak szerelvényei, vagyis a különféle kötőidomok; a talajba süllyesztett szelepdobozok; a szűrő, mely minden öntözőrendszer elengedhetetlen kelléke; valamint a csapok, melyek a szakaszolást és az ürítést biztosítják.
Önfelszívó szivattyú
Olyan centrifugál szivattyú, mely képes 4-6 méter mélyről felszívni a vizet úgy, hogy a szívó csonk nincsen vízzel telítve, vagyis nem szükséges lábszelep a szívócsonk végére. Első indításkor viszont feltétel, hogy a szivattyúházat vízzel töltsük meg.
Öntözési ciklus
Lásd – Öntözési kör
Öntözési kör
Mivel a legtöbb vízforrás nem képes egyszerre működtetni az öntözőrendszerben lévő összes szórófejet, továbbá mivel a különböző típusú szórófejek eltérő működési időt igényelnek, szükséges a rendszer úgynevezett öntözési körökre (zónákra) bontása. Az egyes öntözési körök csak annyi vizet fogyaszthatnak, amekkoránál még megfelelő a rendszer adott öntözési eszközhöz tartozó dinamikus nyomása.
Öntözési szög (szektor)
Egy szórófej által a talajfelszínen beöntözött körcikk szögét jelöli, vagyis azt a területet, amit a szórófej megöntöz.
P/MV
Csatlakozás a vezérlő automatikán Pump/Master Valve. Szivattyúindító relé vagy mesterszelep csatlakozási pont. Ezen a kimeneten a vezérlő az öntözés egész ideje alatt jelet ad ki.
PC csepegtetőcső vagy gomba
Nyomáskompenzált csepegtető cső vagy gomba. A membránnal ellátott egyes csepegtető elemek egy meghatározott bejövő nyomástartományon belül közel azonos vízkijuttatást produkálnak. Lejtős területeken alkalmazzák elsősorban, ahol a szintkülönbség okozta nyomáskülönbség normál csepegtetőcső esetében az alsóbb csepegtető elemek megnövekedett vízkijuttatását eredményezné.
PC szórófej
Állítható szórási szögű rotoros szórófej. Part Circle
Pop-Up
Olyan szórófej, mely üzemen kívül közvetlenül a talaj felszíne alatt helyezkedik el, működés közben a víznyomás hatására a belső úgynevezett kiemelkedő rész egy rugóerő ellenében a felszín fölé emelkedik.
Program
A vezérlő automatika által tárolt, az egyes öntözési körök működésére vonatkozó információk. Három nagy részből áll:
Programozható szivattyúindítás
Az újabb vezérlő automatikák azon funkciója, melynek segítségével minden egyes öntözési körnél meghatározható, hogy a szivattyúindító kimeneten a vezérlő adjon ki jelet vagy sem. Ennek a funkciónak elsődleges jelentősége nyomásfokozó szivattyúval ellátott rendszereknél van, ahol egy esetleges alacsony nyomású csepegtető körnél, ahol még nyomáscsökkentő is be van építve, ne indítsa el a vezérlő a nyomásfokozót, mivel az a szivattyú károsodásához vezethet.
Pump modul
lásd – Szivattyúindító relé
Q
Spray szórófejekhez tartozó fúvókák öntözési szögének jelölése. Quarter. Negyed körcikk. 90º
QMAX
A szivattyú által szállítható legnagyobb vízmennyiséget jelöli. Elméleti szélső érték, a szivattyú ekkora vízmennyiséget csak minimális nyomás mellett képes szállítani. Általában [liter/óra] mértékegységben adják meg értékét.
Rotoros szórófej
Olyan szórófej, mely az általa öntözendő területet egyetlen vízsugár segítségével öntözi be és a szórófej forgó része a vízsugarat körbeforgatja a beállított körcikknek megfelelően. 5 méternél nagyobb öntözési távolság esetében alkalmazzál.
SAM jelölésű szórófej
A Rain Bird cég gyárilag visszafolyásgátló szeleppel ellátott szórófejei. Seal’A Matic
Sávszóró
Keskeny sávok öntözésére alkalmas spray szórófejekhez tartozó fúvóka, mely egy keskeny téglalaphoz hasonló területet öntöz. Alkalmazásuknál ugyan úgy be kell tartani a szórófejek kihelyezésének szabályait, mint a normál fúvókák esetében.
SEN csatlakozási pont
A vezérlő automatikák azon csatlakozási pontjai (általában kettő darab csatlakozási pont) ahol a különböző érzékelő berendezések (eső-, szél-, fagy-, talajnedvesség érzékelők jelét képes fogadni. Vezérlőtől függően lehet alapállapotban nyitott és alapállapotban zárt, ez utóbbi esetben a két csatlakozási pont gyárilag rövidre van zárva.
Shrub
Nem kiemelkedő szórófej, vagy fix méretű fúvóka adapter. Olyan területeken használható, ahol az öntözés végeztével nem kell a szórófejnek visszahúzódnia a talaj felszíne alá, mivel az adott helyen nem zavarja a terület használatát.
Spray szórófej
Olyan szórófej, mely az általa öntözendő területet egyszerre, egy fedi le egy legyezőszerűen porlasztott vízpermettel. Általában 6 méteres öntözési távolságig alkalmazzák a parköntözésben.
Statikus nyomás
Az elzárt rendszerben lévő víz nyomása, ahol a folyadék nyugalmi állapotban van. Egy adott rendszer nyomásértékei közül a legnagyobb. Értékét csak a szintkülönbség módosítja.
Sugártörő csavar
Spray és rotoros szórófejek esetében a sugár csökkentésére alkalmas állító csavar. Használata korlátozottan ajánlott, mivel alkalmazása az eredeti szóráskép és egyenletesség torzulását eredményezi. Sugártörő csavar segítségével az eredeti vízsugarat legfeljebb 25%-kal csökkenthetjük, mivel ennél nagyobb mértékű fojtás a nagyban rontja az egyenletességet.
Swing Joint
Speciális, előre szerelt, csuklós csatlakozásokkal ellátott kötőidom, mely szórófejek szárnyvezetékre történő csatlakozására szolgál. A csuklós idomoknak köszönhetően a szórófej könnyem, az idom feszülése nélkül a talaj síkjával egy szintbe hozható.
Szárnyvezeték
Az öntözőrendszer azon csőszakasza, mely a mágnesszelepeket köti össze a szórófejekkel. A szárnyvezeték csak az öntözés időtartamára kerül nyomás alá.
Szektorlemez
A Toro 300-as sorozatú szórófejeinél a fúvóka alá szerelhető szektorlemezek határozzák meg az öntözési szöget.
Szelepakna
Földbe ásható, nyitható fedéllel ellátott műanyag, alul nyitott doboz, melybe az öntözőrendszer azon szerelvényeit helyezik, melyhez időközönként hozzá kell férni, vagy tilos földbe temetni (mágnesszelep, elzáró és ürítőcsap, szűrő…). Hálózati vezérlő elhelyezésére nem alkalmas. Különböző méretekben kapható, 1-től 6 darab 1″-os mágnesszelep elhelyezésére alkalmasak.
Szélerősség mérő
Érzékelő berendezés, mely a szél erősségének megfelelően engedi, vagy letiltja az öntözést. Erős szél esetében ugyanis jelentősen romlik a szórófejek által kijuttatott vízsugár beöntözési egyenletessége, valamint olyan helyre juthat az öntözővíz, ahol az nem kívánatos, például a házfalra vagy a szomszéd kertjébe. Külön is kapható, de általában az úgynevezett mini meteorológiai állomással egybeépítve kerül forgalomba, melyben a szélérzékelő mellett egy eső és egy fagyérzékelő is helyet kapott.
Szezonális állítás
lásd – Évszak szerinti igazítás
Szivattyúindító relé
Olyan relé, mely a vezérlő automatikából érkező 24 V váltóáramú jel hatására képes zárni a szivattyú 230 V-os áramkörét. Létezik 9V egyenárammal vezérelt kivitelben is elemes vezérlő automatikákhoz.
Szolenoid
Az elektronikus vezérlésű mágnesszelepeken elhelyezett mágnestekercs, melynek belsejében egy vasmag található, ami alapállapotban zárva tartja a mágnesszelep megkerülő járatát. Amikor a szolenoid jelet kap a vezérlő automatikából, a mágnestekercsben a váltóáram hatására mágneses tér indukálódik, mely elmozdítja egy rugó ellenében a vasmagot a megkerülő járatról, így nyitott állapotba hozva a mágnesszelepet. Elemes vezérlők esetében másféle, úgynevezett átbillenő szolenoidot alkalmaznak, mely csak a nyitás és a zárás pillanatában kap jelet a vezérlőtől és ennek hatására kerül a szelep nyitott agy zárt állapotba.
T
Spray szórófejekhez tartozó fúvókák öntözési szögének jelölése. Third. Harmad körcikk. 120º
Talajnedvesség érzékelő
A talajnedvesség érzékelő kikapcsolja a 24V váltóáramú öntöző rendszert, ha a talaj nedvességtartalma túllép egy bizonyos határt. Az eszköz két nagy érzékenységű és korrózióálló karbon-pálca szondával méri a talaj nedvességtartalmát közvetlenül a talajszintben. Amikor a szondák azt érzékelik, hogy a talaj pórusai nedvességgel telítődnek az érzékelő vezérlő egysége automatikusan megszakítja az öntöző kört, így biztosítja, hogy a terület nem lesz túlöntőzve, ha esik az eső, vagy ha túlzott az öntözés. Mihelyt a nedvességtartalom egy előre beállított érték alá esik, az öntözőrendszer automatikusan újraindul.
Tálcás esőérzékelő
Olyan esőérzékelő, mely egy kisméretű tálcában gyűjti a lehullott csapadékot és a tálcába két érzékelő fémrúd nyúlik bele. Az érzékelők benyúlása állítható, így fokozatmentesen állítható az a csapadékmennyiség, ami után az érzékelők beleérnek a tálcában összegyűlt vízbe és így zárják az érzékelő áramkörét, ami a jelet továbbítja a vezérlő felé, letiltva annak működését. Általában szelesebb területeken alkalmazzák, ahol a duzzadókorongos érzékelők túl hamar kiszáradnának a szél hatására. Hátránya, hogy rendszeresen tisztítani kell a vízgyűjtő tálcát.
Távirányító
Egyes vezérlő automatikákhoz csatlakoztatható távirányító berendezés, melynek segítségével a vezérlő automatika funkciói korlátozottan elérhetőek. Egyetlen zóna, vagy akár egy teljes program indítására képesek 50-150 méteres távolságról. Elsősorban a telepítők és karbantartók munkáját könnyíti meg, nem a tulajdonosok kényelmére lett kifejlesztve.
Téliesítés
Magyarországon szükséges az öntözőrendszer csővezetékeinek és egyéb kültéren elhelyezett, vízzel érintkező alkatrészeinek téli hónapokra történő víztelenítése, hogy elkerüljük a víz fagyásából eredő károkat. Téliesítésre az alábbi megoldások ismeretesek:
Tokos LPE fitting
LPE csőből készült vezetékek csatlakoztatására, illetve azokon menetes csatlakozás létrehozására alkalmas kötőidomok. A csatlakozás LPE cső felöli oldalán menettömítésre nincsen szükség. Az ilyen idomok három részből állnak, egy külső menetes alap idomból, melybe egy kúpos betétet helyeznek és egy szintén kúpos szorító sapkát tekernek az alapidom külső menetére. A végeredmény egy bármikor könnyen oldható, megbízható kötés.
Tolózár
Olyan elzáró szerelvény, melynek nyitása vagy zárása egy, az elzáró szerkezetet áttételen keresztül mozgató, menetes tengelyen lévő kerék többszöri körbeforgatásával lehetséges, így a nyitás és a zárás fokozatosan, viszonylag lassan megy végbe. Alkalmazása elsősorban nagyméretű ipari rendszereknél indokolt, ahol a folyadékáram hirtelen történő elzárása például egy hagyományos golyós szelep (golyóscsap) segítségével jelentős vízkalapács hatást eredményezne.
Tőöntöző
Olyan spray fúvóka, vagy önálló vízkijuttató eszköz, mely minimális távolságra, csupán néhány tíz centiméter távolságra juttatja ki a vizet, viszonylag nagy intenzitással. Nagy vízigényű növények egyedi öntözésére alkalmas.
TQ
Spray szórófejekhez tartozó fúvókák öntözési szögének jelölése. Three Quarter. Háromnegyed körcikk. 270º
Trajektória
A szórófej fúvókájából kilépő vízsugár és a talaj által bezárt szög. Jelentősége a tereptárgyak alatti illetve feletti elöntözésnél, a területre kijuttatott vízmennyiség szabályozásánál, valamint szeles területek öntözésénél van.
Transpiráció
A növények testhőmérsékletük szabályozására, illetve szervezetük vízmozgásának fenntartására vizet párologtatnak. A folyamat során a víz a levél sejtjei közti járatokban vízgőzzé alakul és a gázcserenyílásokon keresztül a külső légtérbe jut.
TT
Spray szórófejekhez tartozó fúvókák öntözési szögének jelölése. Two Third. Kétharmad körcikk. 240º
U fúvóka
Speciális spray fúvóka, melynek egymás fölött két kilépő nyílása van, melyek közül az alsó biztosítja a még egyenletesebb közelöntözést.
Ürítő csap
Az automata öntözőrendszer általában legmélyebb pontján, vagy a szelepdoboz(ok)ban elhelyezett, szabad véggel rendelkező golyóscsap, melyen keresztül a rendszerben lévő víz a téliesítés során kiüríthető, vagy erre a csapra lehet csatlakozni egy kompresszorral a sűrített levegős kifúvatás céljából.
Ürítő szelep
lásd – Automata ürítőszelep
Váltóáram
Olyan feszültség, mely időben állandóan változik. Ez a változás a szinusz függvénnyel írható le. Polaritás független, vagyis a kábelek bekötésénél nem kell odafigyelni a polaritás helyességére.
VAN fúvóka
Állítható szórási szögű Rain Bird spray fúvóka. Variable Arc Nozzle
Vandálbiztos
Olyan szórófej, mely bizonyos mértékig, a hagyományos szórófejeknél jobban ellenáll az erőszakos, nem kívánt erőhatásoknak, mint például az oldalirányú erőhatások (rúgás), vagy a szórófej forgó részének a beállított öntözési szögön túli forgatása. Egyes típusok a szórófej forgó részének erőszakos elforgatása után az úgynevezett szögmemóriának köszönhetően beállnak a telepítő által beállított szórási szögbe és irányba. Természetesen ezek a szórófejek sem törhetetlenek.
Vasmag
A váltóárammal működtetett mágnesszelepek mágnestekercsében elhelyezkedő vas henger, melyet alapállapotban egy rugó szorít a mágnesszelep megkerülő járatára. Amikor a szolenoid jelet kap a vezérlő automatikából, a mágnestekercsben a váltóáram hatására mágneses tér indukálódik, mely elmozdítja egy rugó ellenében a vasmagot a megkerülő járatról, így nyitott állapotba hozva a mágnesszelepet.
Venturi tápoldatadagoló
A Venturi tápoldat adagolók a venturi cső elvén működnek és külső energia-hozzáadást nem igényelnek, nincs energiaszükségletük. Nincs mozgó alkatrészük, ezért nincs szükség karbantartásukra. A jó minőségű alapanyagoknak köszönhetően ellenállnak a legtöbb vegyi anyagnak. Ipari felhasználásban is biztonságosan működnek. Minimális nyomáskülönbséggel működnek, ami a bemenő és a kimenő oldal között lép fel. A tápoldatszívás mértéke függ a típustól, a bemeneti nyomástól és a vízhozamtól.
Vezérlő automatika
Az automata öntözőrendszer központi időzítő egysége, mely egy előre beállított program szerint vezérli az öntözőrendszerbe épített mágnesszelepeket. A program szerinti napokon adott időpontban meghatározott ideig nyitott állapotban tartja a mágnesszelepeket. A modern típusok áramszünet esetén is megőrzik a pontos időt és a betáplált programot.
Vezeték nélküli esőérzékelő
Egy adó és egy vevő egységből álló készülék együttes, melynek vevő egységét a vezérlő automatikába kell bekötni, valamint onnan is kapja a működéséhez szükséges feszültséget. Az adó egység a legideálisabb helyen, esztétikusan elhelyezhető, nem kell bajlódni a kábelezéssel. Az adó egységben lévő elemet évente illik kicserélni, de annak állapotáról a vevő egységen lévő led tájékoztatást ad. A vevő egységen egy nyomógomb segítségével figyelmen kívül hagyható az adóegység által közölt jel a karbantartások idejére.
Visszacsapószelep
Olyan, a csővezetékbe szerelhető, mindkét végén menetes csatlakozással ellátott szerelvény, amely csak az egyik irányba engedi a víz áramlását. Amennyiben a víz a folyásiránnyal ellentétesen indulna meg, a visszacsapószelepben lévő gumi korong rázár a szelep belsejében lévő ülékre, ezzel lezárva a víz útját.
Visszafolyásgátló
A szórófejek kiemelkedő részének alsó felére szerelhető gumi tömítés, melyet a szórófej alapállapotában a kiemelkedő részt visszahúzó rugó szorít a szórófej ház aljához. Ez a tömítés megakadályozza, hogy a szórófejnél magasabban lévő csőszakaszból a szórófejen keresztül kifolyjon a víz, ezáltal többletvizet, tócsát okozva a szórófej közvetlen közelében, ezzel rontva ott a gyep életkörülményeit. Típustól függően legfeljebb 2-3 méteres szintkülönbségig alkalmazható, ennél magasabb vízoszlop esetében a nyomás felemeli a tömítést az ülékről.
Vízforrás jelleggörbéje
Minden egyes vízforrás egyedi paraméterekkel rendelkezik, ezeket a nyomás és vízhozam adatokat az úgynevezett vízforrás jelleggörbe tartalmazza. A jelleggörbe grafikonjának Y tengelyén a nyomás értéke szerepel, míg a rendelkezésre álló vízmennyiséget az X tengely tartalmazza. Az öntözőrendszerben felhasznált alkatrészeknek megfelelő munkapontot erről a jelleggörbéről lehet leolvasni. A vízforrás jelleggörbe meghatározása az öntözőrendszer tervezésének első lépése kell, hogy legyen.
Vízhozam
A vízvezeték hálózatból időegység alatt kivehető víz mennyisége. Mértékegysége [liter/perc] vagy [m3/óra]
Vízkalapács hatás
Az öntözőrendszerben lévő szerelvények elzárásakor az addig a csővezetékben szabadon áramló víz tehetetlenségénél fogva nekicsapódik az útját elzáró szerelvénynek (pl. golyóscsap, mágnesszelep), melynek következtében a pillanatnyi nyomás a dinamikus nyomás többszörösét is elérheti. A többlet nyomás a víz hullámtermészetéből adódóan szétterjed a rendszerben. E vízütés mértéke függ az elzárás gyorsaságától és a víz áramlási sebességétől. Védekezni ellene a csőhálózat megfelelő méretezésével lehet.
Vízkapacitási érték
Adott nyomás mellett mérhető vízhozam. Más néven munkapont. Ez határozza meg, hogy a rendszer a működtetni kívánt eszközből egyszerre mennyit képes üzemeltetni, annak optimális nyomásértékén. A vízkapacitási érték meghatározásánál mindig figyelembe kell venni a nyomásveszteségeket az adott rendszerben.
Vízmentes kábeltoldó
Ezekkel az alkatrészekkel toldhatjuk az öntözőrendszerhez tartozó gyengeáramú (max. 30V) kábeleket a talajban, vagy köthetjük össze a vezérlőkábeleket a mágnesszelepekkel. Lehetőleg ne temessük el őket, a csatlakozási pontnál alkalmazzunk egy kisméretű műanyag szelepaknát, hogy az esetleges karbantartás során a csatlakozások könnyen hozzáférhetőek legyenek. Különböző kialakításuk révén más – más helyzetben használhatók. Használatuk gyorsabb és biztonságosabb szerelhetőséget tesz lehetővé, mint a szigetelőszalaggal, vagy sorkapcsokkal való toldás.
Zóna
lásd – Öntözési kör
Zónaindítások közötti szünet
Az újabb vezérlő automatikák azon funkciója, melynek segítségével minden egyes öntözési kör indítása előtt előre meghatározott, vagy a felhasználó által beprogramozott ideig szünetel az öntözés. Ennek a funkciónak elsődleges jelentősége a lassú nyitású és zárású szelepek esetében vagy kútról történő üzemelés során van, mely utóbbi esetben a zóna indítása előtt a kútnak van ideje feltöltődni a kívánt szintre.
10′
Spray szórófejek fúvókáinak öntözési távolságát jelöli lábban. 3.05 m
12′
Spray szórófejek fúvókáinak öntözési távolságát jelöli lábban. 3.66 m
12P
Működés közben a talaj felszínétől 30 cm-re kiemelkedő szórófej típus.
15′
Spray szórófejek fúvókáinak öntözési távolságát jelöli lábban. 4.57 m
17′
Spray szórófejek fúvókáinak öntözési távolságát jelöli lábban. 5.18 m
18′
Spray szórófejek fúvókáinak öntözési távolságát jelöli lábban. 5.49 m
2′
Spray szórófejek fúvókáinak öntözési távolságát jelöli lábban. 0.61 m
2P
Működés közben a talaj felszínétől 5 cm-re kiemelkedő szórófej típus.
3P
Működés közben a talaj felszínétől 7.5 cm-re kiemelkedő szórófej típus.
4P
Működés közben a talaj felszínétől 10 cm-re kiemelkedő szórófej típus.
5′
Spray szórófejek fúvókáinak öntözési távolságát jelöli lábban. 1.52 m
6P
Működés közben a talaj felszínétől 15 cm-re kiemelkedő szórófej típus.
8′
Spray szórófejek fúvókáinak öntözési távolságát jelöli lábban. 2.44 m
7′
Spray szórófejek fúvókáinak öntözési távolságát jelöli lábban. 2.13 m
9 V-os szolenoid
Olyan mágnestekercs, mely 9V egyenáram segítségével képes nyitni illetve zárni egy mágnesszelepet. Az elemes vezérlő automatikák csak ezeket képesek működtetni.
A JavaScript le van tiltva. Kérjük engedélyezze, mert az oldal megtekintéséhez szükséges. Miután a böngésző beállításaiban engedélyezte, töltse be újra az oldalt.