A Víz Világnapját minden évben március 22-én tartják, mely a világ vízválságának megoldásáért küzd. Napjainkban 1.8 milliárd ember használ ivásra ürülékkel szennyezett vízforrásokat, mely olyan súlyos veszélyeknek teszi ki őket, mint a kolera, vérhas, tífusz és gyermekbénulás.
A Sustainable Development Goals (Fenntartható Fejlesztési Célok) 2015-ben indult útjára, és céljai közé tartozik, hogy 2030-ra mindenki számára hozzáférést biztosítson a biztonságos ivóvízhez, mivel a víznek kulcsfontosságú szerepe van a szélsőséges szegénység felszámolásáért folytatott harcban.
1933-ban a United Nations General Assembly hivatalosan is kinevezte március 22-ét a Víz Világnapjának. A Víz Világnapját UN-Water koordinálja, kormányokkal és partnereivel együttműködve.
A Víz Világnapjának idei témája a szennyvíz kibocsátásának csökkentése és az újrahasznosításának növelése.
Miért szennyvíz?
A szennyvíz túlnyomó többsége világszerte megfelelő kezelés vagy újrahasznosítás nélkül folyik vissza a természetbe otthonainkból, városainkból, az iparból és a mezőgazdaságból – szennyezve ezzel a környezetet és elpazarolva az értékes tápanyagokat és más visszanyerhető anyagokat.
Ahelyett, hogy elpazarolnánk a szennyvizet, csökkentenünk kell a termelését és növelnünk az újrahasznosítását mértékét. Az otthonainkban, felhasználhatjuk a szürkevizet a kertünkben és a telkünkön. Városainkban, kezelhetjük és újrahasznosíthatjuk a szennyvizet a zöldterületek öntözésére. Az iparban és a mezőgazdaságban, kezelhetjük és újrahasznosíthatjuk a kiömlő vizet például öntözésre vagy hűtőrendszerekhez.
Világszerte, a társadalom által létrehozott szennyvíz több mint 80%-a, kezelés és újrahasznosítás nélkül folyik vissza a természetbe.
1.8 milliárd ember használ ivásra ürülékkel szennyezett vízforrásokat, mely olyan súlyos veszélyeknek teszi ki őket, mint a kolera, vérhas, tífusz és gyermekbénulás. A nem biztonságos víz, a nem megfelelő egészségügyi ellátás és higiénia évente körülbelül 842,000 halált okoz.
633 millió ember még mindig híján van a fejlett ivóvízforrásoknak.
2050-re a világ népességének közel 70%-a fog városokban élni, a mostani 50%-hoz képest. Jelenleg a fejlődő országok legtöbb városa nem rendelkezik megfelelő infrastruktúrával és forrással, hogy a szennyvízkezelést hatékony és fenntartható módon valósítsa meg.
A szennyvíz kihasználásában rejlő lehetőségek hatalmasak. A biztonságosan kezelt szennyvíz egy megfizethető és fenntartható forrása a víznek, energiának, tápanyagoknak és egyéb újrahasznosítható anyagoknak.
Az szennyvíz újrahasznosításának költségeinél jóval magasabbak az emberi egészség, a gazdasági fejlődés és a környezeti fenntarthatóság terén elérhető előnyök – új üzleti lehetőségeket kínál és több ”zöld” munkahelyet teremt.
Azzal, hogy kihasználjuk ezt az értékes forrást, minden élőlény szempontjából jobban működővé tesszük a víz körforgását és hozzájárulunk a Sustainable Development Goals (Fenntartható Fejlesztési Célok) 6-os cél eléréséhez, hogy felére csökkenjen a kezeletlen szennyvíz aránya és növekedjen a víz újrahasznosítása és biztonságos újrafelhasználása.
Bővebben a Víz Világnapja hivatalos weboldalán olvashat.
Leave a Comment